top of page

Sacipont JV

sacipont JV-12.jpg

Plemeno: Bavorský teplokrevník

Barva: hnědák

Datum narození: 23.05.2005

Míry: 181-170-192-21,5

Dosažená výkonnost: T**

Chovatel: Vladimír Janča

Připouštěcí poplatek: 2 500 + 5 500 Kč

                                       (základní + doplatek za březost)

 

sacipont.jpg

Tento středně mohutný bavorský hřebec v průběhu své dlouhé sportovní kariéry nasbíral mnohá vítězství a umístění, v parkuru vždy prokazoval neuvěřitelnou obratnost, rychlost a charakter. Se svým jediným jezdcem Vladimírem Jančou  dosáhl výkonnosti 150 cm a v bariérovém skákání překonal výšku 190cm.

Českým parkurovým fanouškům jistě utkvěl v paměti parkur z MČR na Ptýrově v roce 2015, kdy Sacipont jako jediný překonal bez trestných bodů 3. kolo a parkur na výšce 150cm z dílny světoznámého Francouze F. Cotiera. Podařilo se mu zvítězit v Kreuthu a získat i další cenná umístění na kolbištích v Bavorsku, kde se také několikrát umístil na předních příčkách žebříčku sportovních koní.

Jeho otec Stakkato Gold je momentálně jeden z nejlepších plemeníku hanoverského svazu a nejlepším synem věhlasného, nedávno uhynulého Stakkata.

IMG_9740.jpg

Stakkato Gold (Stakkato x Werther)

Patří v moderním chovu skokových koní mezi nejvýznamnější hřebce. Upozornil na sebe už v ranném věku, kdy se v roce 2003 stal nejlepším skokovým hřebcem hannoverského körungu. Svůj enormní skokový talent potvrdil také na 30tidenním testu v Prussendorfu, kde několikrát obdržel nejvyšší známku 10,0. Úspěšný byl i jako sportovní kůň jak už v soutěžích pro mladé koně, kdy se mu podařilo kvalifikovat do Bundeschampionatu, tak později na mezinárodních kolbištích, kde sbíral úspěchy až do úrovně tříhvězdičkových soutěží. V roce 2009 zvítězil s Janem Sprehe ve finále Youngster-Tour v Neumünsteru a mnohokrát se umístil např. v Dortmundu, nizozemském Nörten-Hardenbergu a Oldenburgu.

Doposud bylo do chovu zařazeno 17 jeho synů, mezi něž patří například Sir Obolensky, Solid Gold, Stargold, San Giovanni a další. Mezi jeho prvními potomky se už objevilo několik velmi kvalitních sportovních koní, kteří bodují na mezinárodních závodech. Jenom v Německu je v tuhle chvíli 57 potomků, kteří závodí v těžkých parkurech. Vzhledem k tomu, že populace jeho potomků je zatím velmi mladá, je tato bilance vskutku působivá.

Z těch nejúspěšnějích potomků Stakkato Golda stojí za zmínku bezesporu Sansibar 89 (Phillip Weisshaupt), Stakki‘s Jumper (Jörne Sprehe) a Stakorado (Michal Kazmierczak, Polsko) a samozřejmě Stargold (Tobias Meyer), kterému se podařilo zvítězit v Bundeschapionatu. Opomenout nelze samozřejmě ani Solid Golda, který jako sedmiletý s Christianem Ahlmannem v sedle získal zlatou medaili na mistrovství světa mladých koní.

Také matka Stakkata Gold, Wertherroeschen, slavila úspěchy na mezinárodních kolbištích. Pochází ze slavné rodiny Alsterroeschen (Lüth/Brandleben).

Stakkato

Stakkato, otec Stakkato Golda,  dominoval v letech 2001 až 2012 odhadům plemenných hodnot německé jezdecké federace. V sedle s Evou Bitter zvítězil v roce 1998 na Hannoverském šampionátu skokových koní v Dobrocku a na Bundeschampionátu ve Warendorfu. V letech 2003 a 2010 zvítězila tato dvojice na Mistrovství Německa v parkurovém skákání v kategorii žen, v roce 2004 skončili na druhém místě a úspěšně startovala v soutěžích Poháru národů. Matka Stakkata Gold, klisna Wertherröschen, byla s Edwinou Alexander (AUS) druhá ve VC Morssele (BEL) a s Billym Tworney (IRL) úspěšná na mezinárodním poli, mimo jiné v St. Tropez, Monaku a Cannes. Mateřský otec Werther, který byl v roce 1992 vyhlášen “hannoverským hřebcem roku”, je jedním z nejúspěšnějších všestranných plemeníků. Prabába Carmen dala ze spojení s hřebcem Sandro Hit klisnu See You, oldenburskou zemskou šampionku z roku 2003, finalistku Bundeschampionatu a jednu ze špiček elitní aukce ve Vechtě. Ve třetí generaci se objevující holštýnský hřebec Achill-Libero H (po Landgraf I) zvítězil v roce 1994 s Josem Lansinkem (BEL) ve Světovém poháru. Calypso II ve čtvrté generaci přináší další holštýnskou krev. Patří k nejvýznamnějším německým plemeníkům, přičemž jeho potomstvo se vyznačuje nejen enormním skokovým nadáním, ale také vynikající jezditelností.

JV Vienna

Matkou hřebce Sacipont je JV Vienna, dcera bavorského hřebce Leonardo, který byl sám úspěšný ve sportu a který je přímým potomkem legendárního hřebce Ladykillera. Ladykiller, na kterého je Sacipont prochován hned dvakrát, se narodil v Anglii v roce 1961 stal se nejvlivnějším plnokrevným hřebcem v historii německého chovu sportovních koní a zakladatel holštýnské  L-linie. Licentováno bylo 36 jeho synů a někteří, jako například Landgraf I a Lord, se sami o sobě stali ve světovém chovu legendami.

V mateřské linii JV Vienny se objevuje i další hřebec, který neodmyslitelně patří k pilířům evropského chovu - Ramiro. Ten zanechal svou stopu nejen v chovu, ale byl i velmi úspěšným sportovním koněm - několikrát startoval v Poháru národů, absolvoval mezinárodní Grand Prix soutěže a ve skoku mohutnosti překonal 220 centimetrů.

1bbbed24-fb7d-4ed4-aadb-b60f7387b3f0.jpg
Sacipont1
Sacipont
da23ffb1-362a-48d0-9ff1-31043c9fd47f.jpg
581ae9c8-55da-4a58-b8db-a4b1756a12f2.jpg
25cf97be-f3ee-41ae-becf-757e2487f986.jpg
bottom of page