top of page

Didiér

1.jpg

Plemeno: Slovenský teplokrevník

Barva: černý hnědák

Datum narození: 13.06.2017

 

Míry: 175-169-187-21

 

Dosažená výkonnost: L**

 

Chovatel: Zdeněk Hruška

 

Připouštěcí poplatek: 3 500 + 6 500 Kč

                                        (základní + doplatek za březost)

 

TPT01827-Edit.jpg

Moderní sportovní kůň bezvadného exteriéru s velmi dobrým charakterem a jezditelností, který byl v roce 2019 vyhlášen nejúspěšnějším hřebcem předvýběru pro plemennou knihu slovenského teplokrevníka. Zaujal svým temperamentem, stylem a pružností na skoku ve volnosti. Jako čtyřletý i pětiletý patřil k nejlepším koním v ročníku v rámci soutěží Kritéria mladých koní (KMK) a zazářil třemi čistými parkury na mezinárodních závodech CSI Zduchovice. V loňském roce dosáhl výkonnosti 120cm a i v letošní sezóně bude sbírat zkušenosti na českých i zahraničních kolbištích

Tento černý hnědák je takřka kopií svého charismatického otce Diarada, který byl zplozen krosem francouzské krve (Diamant de Semilly) a holštýnské krve na straně matky Roxette (Corrado I x Contender). Klisna Roxette je pravou sestrou holštýnského hřebce Crawforda a patří do slavné rodiny 318B, ze které vzešli například hřebci Corofino, Coriano, Chello a šampion Camiro.

 

Diarado (Diamant de Semilly x Corrado I x Contender)

Diarado nadchnul všechny holštýnské chovatele už na Körungu v roce 2007. Doktor Nissen, uznávaný šéf plemenné knihy Holštýnska, napsal: „Diarado je obdařen neuvěřitelným charismatem, dokonale ztělesňuje moderního sportovního koně. Skok ve volnosti mu vynesl maximální bodové hodnocení. Třešnička na dortu byla neuvěřitelná cena, za kterou byl v den licentace vydražen syndikátem spoluvlastníků Asociace holštýnských chovatelů Paula Schockemöhleho a holandského chovatele J. van Uyterta.“

V 70denním testu zvítězil a získal neuvěřitelné bodové hodnocení a to 10 bodů za skok ve volnosti a 9,5 za cval a lehkost pod sedlem.

Diarado za svůj život nasbíral mnoho vítězství a umístění, byl úspěšný jak v kvalifikacích, tak i v samotném finále Bundeschampionatu, v němž skončil třetí. V sedle s Jonasem Vervootem dosáhl výkonnosti Grand-Prix (S***). 

hřebci (3).JPG

Má okolo 2300 potomků a více než 30 synů působících v chovu. Mezi nimi jsou například Eldorado de Hus (Diarado x Balou du Rouet), který obdržel v roce 2011 zvláštní cenu na westfálském Körungu, Diacontinus (Diarado x Contendro I), vítěz výkonnostních zkoušek nebo Dinken (Diarado x Cassini I) velmi ceněný a licentovaný v holštýnském svazu, Diathago (Diarado x Carthago) 160 cm, Diabelle (Diarado x Capitol I) 160 cm.

Potomci Diarada se velmi dobře prezentují na mezinárodní parkurové scéně. Jedním z aktuálně nejúspěšnějších potomků je Don Diarado (Diarado x Lord Lancer) 170 cm, který s Mauriciem Tebbelem reprezentoval německé barvy na světových jezdeckých hrách v Trionu a byl v bronzovém německém týmu.

Diarado produkuje výjimečné sportovní koně a je velice často vyhledáván jako otec koní používaných v soutěžích hunter i ve všestrannosti. V mezinárodním žebříčku plemeníků WBFSH se v roce 2021 umístil na třináctém místě v parkurovém skákání a na druhém místě ve všestrannosti. V roce 2020 byl na desátém místě v parkurovém skákání a na druhém místě ve všestrannosti.

 

Diamant de Semilly (Le Tot De Semilly x Elf III x Amarpour xx)

Diamant de Semilly náleží k hřebčí linii plnokrevníka Ultimate xx (Umidwar xx X Beaudelaire xx) a je již několik let hodnocen jako nejlepší plemeník plemene Selle Francais. Tento světoznámý otec parkurových koní s vynikající výkonností a plodností na své potomky předává zejména sílu, schopnosti, skvělou rovnováhu, nádherný cval, pružnost, nevšední lehkost a ochotu. Diamant de Semilly byl součástí vítězného francouzského týmu na mistrovství světa v roce 2002, na mistrovství Evropy v roce 2003 získal stříbrnou medaili v kategorii družstev a stal se šampionem Samsung Super League. Vzhledem k procentuálnímu podílu jeho potomků indexovaných v parkurovém skákání a dobré úrovni těchto indexů je Diamant de Semilly hřebcem SF, který nejvíce zlepšuje kvalitu svých potomků. K největší hvězdám, které zplodil, bezesporu patří Emerald van’t Ruytershof (Diamant de Semilly x Carthago) 160 cm, Don VHP (Diamant de Semilly x Voltaire) 160 cm, které oba jezdil Harrie Smolders, Quickly de Kreisker (Diamant de Semilly x Laudanum xx) 160 cm, hřebec úspěšný v marockých barvách s Abdelkebirem Quaddarem, Deauville S (Diamant de Semilly x Lux Z) 160 cm L. Kraut, Elvis ter Putte (Diamant de Semilly x Darco) 1,60 m a momentálně velmi nadějný Mumbai (Diamant de Semilly x Nabab de Reve) 170 cm CH. Kukuk, Dominator Z (Diamant de Semilly x Cassini I) 160 cm (CH. Ahlmann) a Diarado.

Valoma, matka Didiéra (Voltaire x Cantus x Ahorn), patří k jedné k nejstarších KWPN linií, Loma. Její nejúspěšnější potomci jsou Gardau (Berlin x Voltaire), vlastní výkonnost 1,35 m, Giovany (Guidam Sohn x Voltaire) , který zatím dosáhl výkonností 1,40 m, Haloma (Numero Uno x Voltaire) s vlastní výkonností 1,40 m.

Voltaire (Furioso II x Gotthard)

Voltaire je výsledkem křížení dvou vynikajících krevních linií – Furioso II (Furioso xx X Talisman) a Gotthard (Goldfisch II X Amateur I). Furioso II vyprodukoval 200 státních prémiových klisen a nejméně sedmdesát schválených hřebců, kteří působí v plemenitbě po celém světě.

Dá se říct, že Furioso II chov koní ovlivnil v celosvětovém měřítku. Pravým bratrem Furiosa II je francouzský hřebec Mexico (Furioso xx X Talisman). Jeho syn Le Mexico (Mexico x Brule Tout) je v holandském chovu velmi známý a jeho jméno se často objevuje v rodokmenech úspěšných parkurových koní. Otec matky, Gotthard (Goldfisch II x Amateur I), je právem považován za legendu v chovu sportovních koní.  Ve Voltairově rodokmenu je zásadní napojení ve třetí generaci na plnokrevníky More Magic xx (Vilmorin xx X Magic Red xx) na jedné straně a na straně druhé Furioso xx (Precipitation xx X Son in Law xx). 

Voltaire dosáhl vynikajících výsledků nejen ve sportu, ale bezesporu i v chovu. V mezinárodním sportu na úrovni 150 cm absolvoval mnoho úspěšných startů zakončených vítězstvími a umístěními jako například v Calgary, Stockholmu, Lanakenu, Helsinkách, Wiesbadenu a Wembley. V roce 1989 završil svoji kariéru vítězstvím ve Velké ceně Berlína s Josem Lansinkem. Voltaire byl otcem s největším počtem potomků na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996. Mnoho jeho potomků dosáhlo výkonnosti stupně Grand Prix.

Cantus (Caletto I x Roman x Marabu I)

Cantus je z chovatelského hlediska jedním z nejdůležitějších synů Caletta I (Cor de la Bryere x Consul). Thomas Mohra, manažer stanice hřebců Maas J. Hell, v níž Cantus působil, o něm prohlásil: „Cantus byl patnáct let jedním z nejúspěšnějších skokových plemeníků, jeho potomci byli velmi silní a snadno ovladatelní.“ Byl to impozantní šiml s obrovským skokovým nadáním, které předával i svým potomkům. Stejně jako pro mnoho dalších holštýnských hřebců byly i pro něj vhodnými partnerkami klisny s vyšším podílem plnokrevné krve.

Zplodil celou řadu úspěšných skokových koní a ani jeho synové se neztratili v chovu, jako například Come One (Cantus x Landgraf I), který s jezdci Ludgerem Berbaumem a Princeznou Hayou z Jordánska dosáhli výkonnosti 160 cm, Catango Z (Cantus x Ahorn Z) působící v ČR, Cascavelle (Cantus x Calando I), Calido I (Cantus x Coriander), Cantus-T (Cantus x Fridericus), Calvados 87 (Cantus x Pilot).

TPT00449-78.jpg
bottom of page